Loading.
Hide Menu Show Menu

Math Help for Section 3.1, Page 108

Additional
Example

You enroll in a guitar class. There is an enrollment fee of \$35.
You pay a total of \$125 for the enrollment fee and 4 lessons. How much
did each lesson cost?

SOLUTION

Verbal
Model
:
$\boxed{\eqalign{&\text{Enrollment}
\cr &\text{Fee}}}\;+\; \boxed{\eqalign{&\text{Number
of}
\cr
&\text{lessons}}}\;\bullet\;\boxed{\eqalign{&\text{Cost
per} \cr
&\text{lesson}}}\;=\;\boxed{\eqalign{&\text{Total}
\cr &\text{cost}}} $
Labels: Enrollment fee $=35$ (dollars)
Number of lessons $=4$ (lessons)
Cost per lesson $=x$ (dollars)
Total cost $=125$ (dollars)
Equation: $\eqalign{35+4x=&125}$

You can solve this equation as follows.

    $\eqalign{35+4x=&125
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Write equation.}}
\cr 4x=&90
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Subtract 35 from each
side.}} \cr x=&22.5
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Divide each side by 4.}}} $

So, each lesson costs \$22.50.

Checking
a Solution

Any
time you solve an equation, you should check your answer by
substituting it back into the original equation. You can check the
above solution as follows.

    $\eqalign{35+4x=&125
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Write original equation.}}
\cr 35+4({\color{red}22.5})=&125
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Substitute 22.5 for }x.} \cr
35+90=&22.5
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Multiply.}}
\cr125=&125
&{\small\color{red}\quad\quad\text{Solution checks.
}\checkmark}} $



 

Contact

If you are in need of technical support, have a question about advertising opportunities, or have a general question, please contact us by phone or submit a message through the form below.